پرسپولیسی در حد نسیم و توهمی از جنس زلزله

در

به هیچ عنوان قصد ندارم در مورد مشکلاتی که گریبان فوتبال ایران را گرفته است حرفی بزنم، زیرا به اندازه ی کافی دوستان ورزشی و غیر ورزشی در روزنامه ها، مجلات، وب نوشت ها و حتی در برنامه  های صدا و سیما در موردش صحبت کرده اند و هر کدام در انتها حقوقشان را گرفته اند و رفته اند دنبال کارشان و هیچ تغییری را هم بعد تمام این نقد ها و بررسی ها در سیستم بیمار فوتبال این مملکت مشاهده نشده است .

اینکه فوتبال ما افتاده است دست فلان ارگانها یا فلان آدم ها و شخصیت ها و فلان سردار، سرلشکر، سرباز صفر و دیگری و دیگری هم باز درباره اش زیاد خواندیم و نوشتیم، بی فایده بوده است و تنها تغییری که کرده است ، پای سردار و سرلشگرهای بیشتری را باز نموده اند، یعنی تمام نقد ها شده فرش قرمزی برای ورود این افراد که از روی آن عبور کنند و بر صندلی ریاست یکی از باشگاه های فوتبال این سرزمین بنشینند .

امروز هفته ی نهم لیگ برتر تمام شد، یعنی اگر هر تیمی تمام بازی هایش را در طول این 9 هفته برنده از زمین بیرون می آمد الان صاحب 27 امتیاز بود و در صدر جدول لیگ برتر قرار داشت و ما بعد از اتمام هفته ی نهم مشاهده می کنیم صدر نشین لیگمان ، تنها 18 امتیاز دارد.

این از نظر کسی که اندکی فوتبال را می فهمد و حساب و کتاب امتیازات را سرش میشود یعنی ما صاحب یک لیگ فوتبالی هستیم که با تنفس دهان به دهان دارد ادامه ی حیات می دهد و همین روز هاست که دیگر جانی برایش باقی نماند .

این از نقدی بود که به سیاست و سیستم تیمداری در فوتبال ایران و لیگی که خودمان آن را خیلی لیگ برتر میدانیم داشتم و اگر تعارف را با خودمان کنار بگذاریم فوتبالمان در حد لیگ دسته دوم آسیا هم نیست .

آخرین بازی امروز هفته نهم بین دو تیم سپاهان اصفهان و پرسپولیس تهران برگزار شد، که در انتها تیم تهرانی بازنده ی این مسابقه گردید و درهمان انتهای جدول جا خوش کرد و سپاهان به رده دوم صعود نمود .

تمام حرفم در این نوشته با باشگاه پرسپولیس ، مسئولان این باشگاه و بازیکنان این تیم است و حق صد در صد دارم که در بی رحمانه ترین حالت ممکن نقدشان کنم چون یکی از هواداران این تیم هستم که از سالهای کودکی تا به همین الان از این تیم طرفداری کرده ام و با بردشان شاد شده ام و از باختشان دلگیر گشته ام .

فوتبال پرسپولیس را من از زمانی به خاطر دارم که ناصر محمد خانی ، فرشاد پیوس ، شاهرخ بیانی ، مجتبی محرمی و دیگر هم نسلی هایشان در این تیم بازی میکردند و همینطور ادامه پیدا کرده تا زمانی  که رسیدیم به نسل بهروز رهبری فر و رضا شاهرودی و علی انصاریان و مهدی هاشمی نسب و خیلی های دیگر و تا به همین الان که بازیکنانی همچون علی عسگر و محمد نوری و مجتبی نوروزی و این قبیل بازیکنان در این تیم بازی میکنند .

نوشته ام را با نقد به باشگاه پرسپولیس شروع میکنم ، باشگاهی که اگر این مردم نبودند باشگاه نم یشد ، باشگاهی که میلیون ها هوادار برایش زحمت کشیدند و پایش ماندند تا بشود باشگاه ، یادم می آید آن زمانی که صدا و سیمای ایران این باشگاه را پیروزی خطاب میکرد و خیلی ها به آن می گفتند پرسپولیس ، حال الان که شده ای پرسپولیس دلیل نمیشود که دیگر مدیون این هواداران نباشی که اگر تنها به اندازه ی دو مسابقه این هواداران باشگاه را تحریم کنند و در استادیوم ها حاضر نشوند ، به شما خواهم گفت که از یک تیم دسته سومی هم کم طرفدار تر خواهید شد .

در ادامه می خواهم حرفی را با سردار رویانیان بزنم ، سردار رشید انقلاب که من به شخصه از روزی که قدم در این باشگاه گذاشتید به کرات در همه جا نوشتم که فاتحه ی این باشگاه را بخوانید ، به ولله حاضر بودم همان حاج عباس انصاری فرد که جیبش را از باشگاه پر می نمود و یا آن داریوش مصطفوی بی خاصیت مدیر عامل این باشگاه بودند و شما همان فعالیتتان را در زمینه فروش و سهمیه بندی بنزین آزاد و دولتی ادامه می دادید .

میدانید چرا این را می گویم ، حسنش این بود که آنها اگر کاری هم نمی کردند باز این باشگاه طوری سر پا مانده بود که ما در لیگ نمیخواستیم امتیاز بشماریم که ببینیم بعد از برد در هفته نهم آیا به رده ی دوازدهم جدول می رسیم یا نمی رسیم . درست است ما در خواب هم نمی دیدیم که آن پرسپولیسی که معروف بود به زلزله الان و در زمان مدیریت شما در حد یک نسیم گذرا هم نباشد ، چه برسد به زلزله .

آقای رویانیان می خواهم صادقانه به شما بگویم این فدراسیون به هیچ عنوان لازم نیست فعالیتی را برای نابودی این فوتبال انجام دهند ، زیرا شما و همکارانتان دقیقاً دارید همین کار را به صورت ریشه ای و خیلی موفقیت آمیز انجام می دهید .

مدیریت شما من را یاد شخصی می اندازد که فوتبال را در حد بازی کامپیوتری هم نمی فهمد و وقتی برایش یک دستگاه رایانه ای و یک بازی فوتبال می خرند ، به جای اینکه در پایه ای ترین حالت ممکن برود و اصول اولیه دست گرفتن آن به اصطلاح دسته ی بازی را یاد بگیرد ، فوری می نشیند و برای خودش از بین بهترین بازیکن ها یک تیم مخصوص درست میکند و تصور میکند که می تواند در یک لیگ کامپیوتری با تیمی که خودش آن را ساخته است قهرمان شود . غافل از اینکه چون نمی داند و یاد نگرفته است که با آن دسته چگونه شوت میکنند و یا پاس می دهند، در انتها بازنده است به تمام تیم هایی که از نظر جمع آوری مهره ، در سطح بسیار پائین تری از شما قرار گرفته اند .

آقای رویانیان کریم انصاری فر سال قبل آقای گل فوتبال این مملکت بود ، الان کجاست ؟ روحیه و اعتماد به نفسش در چه حدی است ؟ برای پرسپولیس مجموعاً چند دقیقه بازی کرده است ؟ بعد از خرید این بازیکن آمار پیشرفت و پسرفت او را در تیم ملی دیده اید ؟

پرسپولیس همانند کریم 7 بازیکن دیگر در تیم ملی دارد، آنها را هم در آمارتان بیاورید و ببینید سال قبل کجا بوده اند و امسال کجا هستند . اینها را گفتم تا برسیم بر سر این مطلب که شما تصمیم دارید تیم ملی را تضعیف کنید و نه اینکه پرسپولیس را قهرمان کنید . در سالهای نه چندان دور ترکیب تیم ملی همیشه پر بود از بازیکنان پرسپولیس، یادتان است ؟ مسلماً یادتان نمی آید . رضای شاهرودی سالهای سال کلاسیک ترین بازیکن سمت چپ پرسپولیس و تیم ملی بود ، الان سمت چپ پرسپولیس در چه حالی است ؟

حاضر هستید من از دیگر نقاط ترکیبی تیم اسم از بازیکن های قدیمی ببرم و شما با بازیکن هایی که الان در خدمت دارید آنها را مقایسه کنید ؟

آقای رویانیان پولی که شما به پای این بازیکنان ریختید آنها را تخریب کرد نه تقویت ، پول شما ( بیت المال ) ریشه های این فوتبال را سست کرد و کم کم دارد ویرانش میکند . کمی به خود آئید اقای سردار و واقعاً اگر قادر به ادامه نیستید با شجاعتی که در کلامتان دارید از این هواداران عذرخواهی کنید و مطمئن باشید آنقدر فهمیده هستند که برایتان آرزوی موفقیت هم بنمایند .

و در اینجا میرسم به شما بازیکنان نیمه ی دهه ی هشتاد و اوایل دهه ی نود باشگاه پرسپولیس ، البته اگر بتوان اسم بازیکن را بروی شما گذاشت که من بعید می دانم ، از درون دروازه شروع میکنم از آن دورانی که محمد فنایی، نیما نکیسا، احمدرضای عابدزاده در درون این دورازه می ایستادند … آقایان خط دفاع نعیم سعداوی، افشین پیروانی ، بهروز رهبری فر و علی انصاریان را یادتان می آید ؟ علی انصاریان یک زمانی افتخار ما بود ، هنوزم هست. رکورد دار بخیه بر روی صورت و سر و هیکلش بود اما صدایش در نمی آمد ، نمی ترسید از اینکه سرش بشکند و یا رباطش پاره شود، از عمق وجودش بازی میکرد و همیشه از یک جای سر و صورتش خون سرازیر بود . کدامتان اینگونه دفاع میکنید ؟ کدامتان میتوانید تکل های بهروز رهبری فر را بدون اینکه خطایی صورت دهد ، در زمین بزنید ؟ باور بفرمائید که حتی نمی توانید با مهاجم های تیم حریف کورس بی اندازید چه برسد به دفاع کردن … صد افسوس .

آقایان هافبک تیم ، یک زمانی کمربند میانی پرسپولیس همانند دیواری بود که تیم ها آرزو میکردند از آن رد بشوند چه برسد که بخواهند به عنوان بازیکن در این پست بازی کنند ، امروز در مسابقه ی با سپاهان اصفهان محمد نوری حتی نمی توانست روی زمین به صورت عادی راه برود ، مهرزاد معدنچی حتی یک استپ ساده را نمی توانست لب خط انجام بدهد ، سمت راستتان هم که ماشالله سور زده بود به آزاد راه تهران شمال ، بدون ترافیک و بازِ باز …

امروز که بازیتان را دیدم چقدر دلم برای ادموند بزیک و بهنام سراج و علی دائی و فرشاد پیوس تنگ شد، البته نه تنها امروز بلکه 9 هفته است که حسرت میخورم و یقین دارم که همین الان هم آن بازیکنان  از شما خیلی سر تر هستند ، یادم می آید جائی خواندم که به نقل از مرتضی کرمانی مقام مهاجم دهه ی شصت و هفتاد پرسپولیس  نوشته بودند که علی پروین او را با 40 عدد توپ فوتبال معاوضه کرده بود و آن همه گل هم برای پرسپولیس میزد … شما چند میلیون گرفته اید ؟؟؟

آقایان بازیکنان به خودتون بیائید ، یادتون باشه جای چه بازیکنانی دارید توپ میزنید و بدونید وقتی که سوت پایان هر بازی به صدا در میاد، بعد از گذشت سالهای سال با چه بازیکنانی مقایسه می شوید . شما بدون این هواداران هیچ فرقی با تیر دروازه هم ندارید ، بدون تعارف بگویم هیچ فرقی …

امروز خیلی افسوس خوردم ، خیلی . اما امیدوارم سردار رویانیان خیلی زودتر از آنکه خیلی دیر بشود، ساک ورزشیش را ببند و همراه با کادر مربیگری شان طی یک بیانیه ی حماسی و ماندگار از تیم پرسپولیس بروند و آسیب کمتری را به بدنه ی فوتبال نیمه جان این مملکت بزنند .

پی نوشت : روزی به یک بنده خدایی گفتند مگر شما پیمانکار ساختمان نبوده اید ، چه شد که الان رئیس بازار میوه و تره بار فلان شهر شده اید ؟ در جواب گفت : فرزندانم خبرزه زیاد دوست داشتند . آقای رویانیان ما هم پرسپولیس را خیلی دوست داریم اما پدرمان به خاطر ما مدیرعامل باشگته پرسپولیس نشد .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s