آیا در زمینه استفاده از دهکده ی جهانی موفق بوده ایم ؟؟

در

یک مدتی هست بدجوری رفتم تو نخ رفتارهامون در محیط های مجازی و اجتماعی و دارم کنش های کاربر ها رو در محیط های مختلف و نسبت به همدیگه و اتفاقاتی که در این محیط ها رخ میده با هم مقایسه میکنم .

راستش نمیخوام به عنوان آدمی حرف بزنم که انگار همین دیروز پا به فضای مجازی گذاشته و بخواد از دم همه چی رو زیر سئوال ببره ، دارم در جایگاه ادمی حرف میزنم که اینترنت رو از کانکشن های  دایال آپ تجربه کرده تا همین الان که داره از اینترنت های پر سرعت و با پهنای باند بالا استفاده میکنه …

هشت سالی هست که به صورت کاملاً حرفه ای دارم این محیط ها رو تجربه میکنم و اگر از واژه ی حرفه ای استفاده کردم منظورم استفاده ی بهینه ی ابزاری از تمام امکاناتی هست که دنیای مدیا در اختیار من به عنوان یک کاربر گذاشته است .

نمی خوام خیلی بحث های تکنیکال کنم اما اگر تموم کابران استفاده کننده از اینترنت از 50% ابزارهایی که در این دهکده در اختیارشون گذاشته شده به شکل نرمال ازشون استفاده کنند ما شاهد خیلی از  ناهنجاری ها در این فضا ها نمیشیم …

یه جمله ای همیشه یادم هست که خیلی از خانواده ها از روزی که فرزندشون وارد دنیای اینترنت میشن بهشون گوشزد میکنن و اون هم این است که : اینترنت چیز بدی هست ، آخرش همه رو به تباهی میکشونه . باید این رو بگم که در این چند سال اخیر درصد استفاده از این عبارت خیلی کم شده اما از بین نرفته بلکه به صورت های دیگه ای به فرزندان گوشزد میشه ، مخصوصاً این اواخر که با بگیر و ببند هایی که از طرف حکومت ایران داره اعمال میشه این نگرانی ها به شدت افزایش یافته ، و اونقدر که خانواده ها نگران جان فرزندانشون هستند ، نگران به انحراف کشیده شدن اونها نیستن …

ما اگر بخواهیم با نگاهی مثبت به دنیای تکنولوژی نگاه کنیم می بینیم که در حال حاضر اینترنت کاربرانی رو با سنین مختلف به سمت خودش جذب میکنه ، در همین فیس بوک وقتی کاربرانی میانسالی رو می بینیم که پروفایل دارند و برای خودشان فضای مفرحی رو ایجاد کردن و از طریق آن خبرها رو مرور میکنن و به دنبال گسترش روابط اجتماعیشان هستند ، متوجه میشیم اینترنت با توجه به اون نگاه سنتی که در قدیم نسبت بهش وجود داشت کاملاً تغییر کرده و این رو من به جرات میتونم بگم که مبدا این رشد و سر آغاز این رشد از سال 88 در ایران اغاز شد .

این ها رو نوشتم تا بیام برسم به آنالیزی که روی کنش کاربران در محیط های مختلف داشتم …

محیط های فراوانی رو داریم که هر کدوم کارایی و مخاطب های خاص خودش رو داره ، تجربه ی اکثر ایرانی هایی که فعالیتشون رو در اینترنت شروع کردن بر میگرده به زمان اورکات و گـَــزک و کلوپ و محیطی که خیلی از ایرانی ها رو به مدت 5 سال مجذوب خودش کرد و اکثر دوستی های گروهی اینترنتی از اونجا شکل گرفت و به محیط های فعلی منتقل شد ، یاهو 360 بود که نسخه ی بتای خودش رو در سال 1383 عرضه کرد و در اون زمان تعداد معدودی از کسانی که کمتر سراغ چت روم های یاهو میرفتند شروع به ساخت پروفایل های خودشون کردند و کم کم با اصول اولیه وبلاگ نویسی آشنا شدند .

کاربرانی هم که علاقه به نوشتن در محیط های شخصی تر را داشتند جذب فضاهایی مثل پرشین بلاگ ، بلاگ فا و تعداد محدودی هم که از سرویس های گوگل استفاده میکردند در بلاگ اسپات مشغول وبلاگ نویسی شدند .

در حال حاضر هم که این محیط های مجازی روز به روز در حال افزایش کاربر هستند و روزانه اکانت های زیادی در توئیتر ، گوگل پلاس ، لینکدین  ، اشتایل ، یوتیوب و در انتها فیس بوک که بعد از به اتمام رسیدن پروژه ی یاهو 360 بزرگترین و جذاب ترین محیط مجازی در بین ایرانی ها محسوب میشه …

در اینجا باز مجبور هستم رجوع کنم به آن جمله ی کلیشه ای که همیشه در قالب نصیحت در گوش ما خوانده شده است که تمام این فضاهای مجازی هم کاربردهای منفی دارد و هم کاربردهای مثبت ، اگر از آنها خوب استفاده کنید رشد خواهید کرد و اگر به بدترین روش ممکن از آن استفاده کنید به انحراف کشیده خواهید شد .

در اینجا من باید بگویم تا قسمتی این حرف می تواند درست باشد و تا قسمتی می تواند یک ترس بیهوده به حساب بیاید . من نمی خواهم گروه یا دسته از انسانها را زیر سئوال ببرم ، اما آن کسی که تمایل به انحرافات را دارد اگر اینگونه فضا ها هم برایش فراهم نشود و در دسترسش نباشد باز هم منحرف خواهد شد . اما در این قسمت بیشتر قصد دارم راجع به گروهی صحبت کنم که احتمال دارد به دلیل دیگری به انحراف و یا بهتر بگویم درجا زدن و رشد نکردن با موجی که در عرصه تکنولوژی به راه افتاده است کشیده شوند .

یک کاربر صبح که پشت کامپیوترش مینشیند و یا موبایلش را در دست میگرد قبل از هر کاری از یکی از اکانت هایش استفاده میکند و تا پایان روز سرگرم آن است . من برای کامپیوتر فیس بوک را مثال میزنم و برای موبایل توئیتر را ، چون بر اساس تحقیقی که کرده ام و با توجه به امکاناتی که این محیط ها به کاربرها میدهند این دسته بندی در بهترین حالت ممکن انجام شده است .

کاربری با حداقل اطلاعاتی که از دنیای مدیا دارد ، صبح از خواب بیدار شده و وارد اکانت فیس بوک خود میشود ، این فرد تسلط زیادی به زبانهای دیگر ندارد و این امر باعث میشود که جذب محیطی شود که بتواند زبان آن را متوجه بشود ، در فیس بوک خوشبختانه مرسوم شده است که خیلی ها مطالبشان را به فارسی می نویسند و این محیط آنقدرزرق و برق دارد که این کاربر وقتی به خودش می اید که چندین ساعت از وقتش را در اینترنت صرف به اصطلاح کامنت بازی و دیدن ویدئو و مسیج ارسال کردن به پروفایل های مختلف و نهایتاً اشتراک گذاری یکسری اطلاعات خنده دار و از این قبیل مطالب …

این گونه کاربرها زیاد هستند و متاسفانه من امروز شاهد بودم که برای یک شوخی اینترنتی بر روی یک عکس امروز چیزی در حدود 38716 کامنت ارسال شده و این عکس به اصطلاح فیس بوکی چیزی در حدود 33722 لایک خورده است ،  و تنها کاری که قرار است این عکس انجام بدهد این است که کاربر عدد 55 را وارد میکند و منتظر مینشیدند تا اتفاق مهیجی بر روی مانیتورش رخ دهد ، کاربری رادیدم که عدد 55 را ارسال کرده بودند و چند ساعت بعدش مجدداً نوشته بودند که چشمم درد گرفته است ، چرا هیچ اتفاقی رخ نمی دهد . [ اینجا ] را می توانید مشاهده کنید .

این کنش از نظر خیلی از کاربرانی که اطلاعات بیشتری از امکانات و مزایای دنیای مدیا دارند همان انحرافی محسوب میشود که در بالاتر به آن اشاره کردم ، عدم علاقه به یادگیری بیشتر و استفاده از این فضاها صرفاً جهت سرگرم شدن باعث عقب ماندگی و عدم رشد فکر و اندیشه میشود که این خود از هر انحراف اخلاقی در جوامع در حال توسعه خطرناک تر میباشد .

در مقابل کاربران دیگری در این محیط ها وجود دارند که پا به پای این موج سهمگین رشد تکنولوژی به صورت مداوم در حال بروزرسانی اطلاعاتشون در زمینه تخصصشون هستند که امیدوارم این روند به همین شکل ادامه پیدا کنه تا شاهد تاثیرات بسیار شگرفی در زمینه استفاده از دنیای مدیا و یک زندگی سالم و تاثیر گذار در دهکده ی جهانی باشیم و بتونیم به رشد یکدیگر کمک کنیم .

در اینترنت شما هر چیزی که بخواهید را می توانید پیدا کنید ، از آموزش آشپزی گرفته تا آموزش حرفه ای ترین امکانات کامپیوتری و ابزاری  ، به راحتی می توانید از طریق یوتیوب مشغول فراگیری زبان بشوید ، عکاسی یاد بگیرید و یا حتی ویدئو هایی را ببینید که به شما کمک میکند به عنوان مثال بهترین استفاده را از گوشی موبایل خود کرده و از دنیای مدیا و تکنولوژی لذت ببرید .

محیط های نوشتاری فراوانی وجود دارد که به راحتی شما را صاحب یک وب سایت شخصی کرده که در آن می توانید در مورد زندگی روزمره ، اطلاعاتی که دارید و یا هر مورد دیگری مطلب بنویسید و با استفاده از معمولی ترین و آسان ترین ابزار ها آن ها را در توئیتر و یا فیسبوک خود منتشر کرده و دوستان دیگرتان را نیز در این مطالب سهیم نمائید .

فقط کافیست که بخواهیم رشد کنیم ، اینترنت تمام این امکانات را به ما داده تا بابت هزینه ای که ماهانه و یا سالانه برای اینترنتمان پرداخت می نمائیم بهترین استفاده را از آن ببریم .

سهمی که من و یا ما می توانیم در رشد اطلاعات شما کاربران عزیز داشته باشیم این است که از طریق همین نوشته ها شما را با این امکانات و این محیط ها بیشتر و بیشتر آشنا کرده تا همگی در کنار هم طعم شیرین پیشرفت را بچشیم و بیشتر از وب گردی هایمان لذت ببریم .

با مهر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s